Екосистема соціального підприємництва як детермінанта розвитку та вирішення соціальних проблем територіальних громад.

/Files/images/фото 10.jpg. Навчальний візит до Інкубатора Glòries, що знаходиться в головному комплексі Barcelona Activa, м. Барселона, Іспанія Соціальне підприємництво є важливим елементом соціально-економічного розвитку місцевого простору та громад. Європейська екосистема соціального підприємництва включає підприємців, соціальних інвесторів, бізнес-асоціації та інкубатори, акселератори, владу, донорів, заклади вищої освіти, медіа та суспільство. Проте, в Україні учасниками екосистеми й досі залишаються лише соціальні підприємства, інкубатори, акселератори та фінансові установи. Потенціал закладів вищої освіти, що формують компетенції у сфері соціального підприємництва реалізовано не повністю. Більше того, в процесах розвитку соціального підприємництва недостатньо задіяно інститути громадянського суспільства. На заваді розвитку даного сектору економіки є недосконала нормативно-правова база, відсутність дієвих механізмів державної підтримки, недостатній доступ до інвестицій, низький рівень соціальної партисипації.

Дослідженням даної проблеми та розробкою основних напрямків розвитку соціального підприємництва як детермінанти вирішення соціальних проблем територіальних громад України займається молодий науковець, доктор економічних наук, професор Національного університету «Чернігівська політехніка» Альона Ревко. Важливим аспектом наукової роботи Альони Ревко є теоретичні та практичні особливості розвитку соціального підприємництва як важливого ресурсу соціальної інфраструктури для поліпшення фінансової незалежності місцевих громад, зокрема, через освіту, навчання та співпрацю, розробку регіональної стратегії у партнерстві з відповідними ключовими зацікавленими сторонами соціального підприємництва.

Ще у 2016 році пані Ревко запросила до Національного університету «Чернігівська політехніка» норвезького професора Яна-Урбана Сандала, а також допомогла організувати та провести першу Школу соціального підприємця IBS (Інновації, бізнес та суспільство) для студентів та співробітників Чернігівської політехніки. Більше того, у 2016 році було підписано Угоду про дослідницьку, освітню та культурну співпрацю між Інститутом Яна-Урбана Сандала (Норвегія) та Національним університетом «Чернігівська політехніка» (Україна).

Альона Ревко має міжнародний досвід у сфері розвитку соціального підприємництва та соціальної інфраструктури. Вона брала участь міжнародних наукових стажуваннях, навчальних візитах до органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства Норвегії, Данії, Іспанії, Польщі, Грузії.

/Files/images/фото 20.jpgНавчальний візит до соціальних підприємств м. Копенгагена, Данія

/Files/images/фото 3.jpg У серпні 2016 року, пані Ревко отримала грант на дослідницьке стажування в Інституті Яна-Урбана Сандала, Норвегія. Тема дослідження була присвячена вивченню досвіду європейських країн у сфері соціального підприємництва як основного засобу сталого регіонального розвитку. Слід додати, що основні результати її наукового стажування були представлені та обговорені на 46 Саміт з питань соціального підприємництва «Інновації та соціальне підприємництво в процесі розвитку в Україні» в 2016 році в Норвегії, де пані Ревко була ключовим доповідачем.

Протягом 2017–2018рр. Альона Ревко брала участь у стипендіальній програмі ім.Л.Кіркланда за підтримки Польсько-Американської фундації «Воля» в Університеті Економіки та Бізнесу (м.Познань, Польща) та Університеті ім.Адама Міцкевича (м.Познань, Польща). Темою її наукового дослідження була: «Модернізація соціальної інфраструктури в соціогуманітарному просторі України з 2010 по 2016 рік на основі польського досвіду».

/Files/images/фото 40.jpgУчасть у стипендіальній програмі ім. Л. Кіркланда за підтримки Польсько-Американської фундації «Воля», Польща

У вересні 2018 року Альона Ревко отримала Відзнаку Маршалка Куявсько-Поморського воєводства за значний внесок у розвиток соціальної економіки (м.Торунь, Польща).

/Files/images/фото 50.jpgОтримання Відзнаки Маршалка Куявсько-Поморського воєводства за значний внесок у розвиток соціальної економіки, м. Торунь, Польща

У 2018 році проф. Ревко взяла участь як експерт у дослідженні, яке було частиною підготовки освітньої програми у галузі соціального підприємництва для дітей та молоді в польських початкових школах. Дослідження було проведено Асоціацією соціальних кооперативів на замовлення Регіонального центру соціальної політики у Познані, в рамках проекту "Система управління сферою соціальної економіки" за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Європейського соціального фонду. Програма модульна - її окремі елементи можуть бути використані як під час формальної освіти (VI-VIII класи початкових шкіл), так і під час неформальної освіти (семінари, зустрічі з представниками неурядових організацій та іншими людьми, що працюють з молоддю). Пропозиції та рекомендації проф. Альони Ревко, що стосуються предмету її наукової роботи, були враховані Асоціацією соціальних кооперативів, Польща у остаточній версії програми.Міжнародний досвід та наукові здобутки пані Ревко мають практичне впровадження в діяльності Міністерства культури України (при розробці проєкту Концепції реформування системи забезпечення населення культурнимипослугами та планів заходів з її реалізації), Департаменту Регіональної Політики Управління Маршалка Великопольського воєводства в м.Познань, Польща. Крім того, у 2019 році Ревко А.М. приймала участь у розробці Стратегії сталого розвитку Чернігівської області до 2027 року у межах тематичної підгрупи по визначенню стратегічної цілі за напрямком «Розвиток людського потенціалу».

/Files/images/фото 60.jpg. Стажування в Департаменті Регіональної Політики Управління Маршалка Великопольського воєводства в м. Познань, Польща

Більше того, пані Ревко є співавтором та викладає курс «Соціальне підприємництво» для студентів магістратури Національного університету «Чернігівська політехніка» (Україна). Протягом 2016-2018 рр. вона викладала тренінг-курс «Соціальне підприємництво» в рамках проекту «Норвегія-Україна» (професійна перепідготовка колишніх військових, учасників АТО та їх сімей в рамках програми «Організація підприємницької діяльності»), що допомогло навчити учасників проєкту як розробляти, презентувати та реалізовувати проєкти соціального підприємства в Україні.

Ревко Альона є автором понад 70 наукових праць, зокрема, 4 у періодичних наукових журналах, що входить до науково-метричної бази даних Web of Science та SCOPUS.

На переконання проф. Ревко, соціальне підприємництво є реальним механізмом вирішення економічних, соціальних, культурних та екологічних проблем громади. Роль у цьому процесі мають відігравати такі елементи екосистеми соціального підприємництва: держава за ініціативою “top-down (згори-вниз)”, що через механізми стимулювання має визначити інституціональні засади та стратегію розвитку соціального підприємництва в регіонах; громада як «замовник» послуг, в якій і має створюватись соціальні підприємства задля досягнення соціальних змін за ініціативою “bottom-up (знизу-вгору)” та сприяння благополуччю суспільства; бізнес у ролі інвестора; освіта як інструмент формування підприємницьких компетенцій та доступу до бази знань. З огляду на це, Альона Ревко переконана, що важливим напрямом розвитку екосистеми соціального підприємництва є створення Центру розвитку соціального підприємництва при Національному університеті «Чернігівська політехніка» задля поширення знань про соціальне підприємництво серед громади Чернігова.

Кiлькiсть переглядiв: 279

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.