Євген Гребінка

/Files/images/hrebinka-ievhen-pavlovych-231x300.jpg Євген Павлович Гребінка (21 січня (2 лютого)1812, Убіжище, Пирятинський повіт, Полтавська губернія — 3 (15) грудня 1848, Петербург, Російська імперія) —український письменник, педагог, видавець, поет-лірик, автор відомого романсу “Очі чорні”.

Початкову освіту здобув у домашніх умовах. У 1825–1831 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук. У гімназії почав писати вірші.

Ліературна атмосфера Ніжинської вищої школи сприяла розвитку таланту Є. Гребінки, формування його літературних інтересів, потяг до української літератури, української мови.

У Ніжині Гребінка написав байки «Цап», «Лебідь і Гуси», «Ячмінь», «Ведмежий суд», «Пшениця», «Сонце да Хмари», «Горобці да Вишня», «Будяк да Коноплиночка», «Верша та Болото», «Маківка», «Рожа да Хміль», «Школяр Денис», «Сонце да Вітер», «Грішник», «Ворона і Ягня».

Під час навчання в Ніжинській гімназії вищих наук Є. Гребінка почав займатися перекладом. 1829 року почав працювати над перекладом на українську мову поеми Пушкіна «Полтава».

У 1827 році, в період розквіту ніжинського аматорського театру написав драматичний твір «В чужие сани не садись». Ніжинський період творчості Є. Гребінки був плідним.

Про свою юність, про навчання в Гімназії, про Ніжин він розповів у «Записках студента», віршованій легенді «Нежин-озеро» та в історичній повісті «Нежинский полковник Золотаренко».

У творах Євгена Гребінки можна побачити і прикмети Чернігівського краю, наприклад у байці «Мірошник»:

«…І треба ж, на біду, позаторішню весну

Його лихий поніс чогось за Десну.

Хоч не багацько проходив,

Зате багато бачив світа:

Побачив він, як Сейм, мов бішений, шумів

І як Десна ревла несамовита…»

Самойленко, Г. В. Літературне життя на Чернігівщині в ХІІ – ХХ столітті / Г. В. Самойленко. – 2-ге вид. доп. і перероб. – Чернігів : Лозовий В. М., 2011. – 328 с.

/Files/images/5-0007-213x300.jpgГребінка, Є. П. Твори в 3 т. Т. 1. Байки. Поезії. Оповідання. Повісті. / Є. П. Гребінка; упоряд. і приміт І. О. Лучник, К. М. Сєкарєвої. – К. : Наукова думка, 1980. – 560 с.

До збірки увійшла кращі прозові твори визначного українського письменника Є. Гребінки (1812–1848). Яскравими фарбами, героїчним духом козаччини, цікавими і небезпечними пригодами, що їх переживають герої на шляху до свого щастя, приваблює історичний роман «Чайковський». В повістях «Кулик», «Записки студента», «Пригоди синьої асигнації» викриває соціальний лад царської Росії з його несправедливістю, продажністю, експлуатацією трудящих мас. Поміщено історичну бувальщину «Ніжинський полковник Золотаренко» та інші твори письменника.


/Files/images/3b6c680c2531c1ac902d01c79ca644a5-182x300.jpgГребінка, Є. П. Твори в 3 т. Т. 1. Байки. Поезії. Оповідання. Повісті. / Є. П. Гребінка; упоряд. і приміт І. О. Лучник, К. М. Сєкарєвої. – К. : Наукова думка, 1980. – 560 с.

До першого тому увійшли байки «Цап», «Лебідь і Гуси», «Ячмінь», «Ведмежий суд», «Пшениця», «Сонце да Хмари», «Горобці да Вишня», «Будяк да Коноплиночка», «Верша та Болото», «Маківка», «Рожа да Хміль», «Школяр Денис», «Сонце да Вітер», «Грішник», «Ворона і Ягня» та ін., а також українські поезії, оповідання та повісті.


/Files/images/77-1-187x300.pngГребінка, Є. П. Твори в 3 т. Т. 2. Прозові твори 1841-1845 / Є. П. Гребінка; упоряд. і приміт А. М. Полотай, К. М. Сєкарєвої. – К. : Наукова думка, 1981. – 743 с.

До другого тому увійшли повісті «Водевіль у приватному житті», «Доктор», бувальщина «Перстень», оповідання «Каліф на час», «Чужа голова-темний ліс» та багато інших.


/Files/images/1343476-181x300.jpgГребінка, Є. П. Твори в 3 т. Т. 3. Повісті. Оповідання. Нариси. Статті. Рецензії. Листи / Є. П. Гребінка; упоряд. і приміт І. О. Лучник, А. М. Полотай. – К. : Наукова думка, 1981. – 704 с.

До третього тому увійшли повісті «Заборов», «Сила Кондратьєв», оповідання «Кручена вівця», статті та рецензії, а також інші твори письменника.


Кiлькiсть переглядiв: 437

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.