Іван Кочерга

«Якби ви знали, яку снагу дає мені віра у мистецтво, віра в мої ідеї.»

І. Кочерга

/Files/images/Кочерга_Іван-233x300.jpg Іван Антонович Кочерга – відомий український драматург, заслужений діяч мистецтв України.

Іван Кочерга народився 6 жовтня 1881 року в містечку Носівка на Чернігівщині в сім’ї залізничного службовця.

Родина часто переїжджала. Початкову освіту Іван Кочерга одержав дома. З 1891 року родина жила в Чернігові, де у 1899 році майбутній драматург закінчив гімназію, а згодом поїхав до Києва вивчати право на юридичному факультеті університету.

Після закінчення університету І. Кочерга повертається до Чернігова. Перший свій крок у літературу Іван Кочерга зробив ще в Чернігові у 1904 році, коли в «Черниговских губернських ведомостях» надрукував кілька ґрунтовних театральних рецензій. Сам письменник початком своєї творчості вважав 1910 рік, коли була створена його перша романтична п’єса-казка російською мовою «Песнь в бокале». Вся рання творчість І. Кочерги просякнута неоромантичною поетикою, якій Кочерга буде вірним протягом усього свого творчого шляху.У 1914 році драматург переїздить до Житомира. Пізніше, 1928 року, він редагуватиме у цьому місті українську газету «Робітник». З 1923 року Іван Кочерга починає писати українською мовою. 1925p. він завершує роботу над п’єсою «Фея гіркого мигдалю». 1927р.— пише нову п’єсу «Алмазне жорно». 1928р.— кілька п’єс, безпосередньо пов’язаних тематикою і проблематикою з тогочасною дійсністю. Написані комедія «Натура і культура», драма-феєрія «Марко в пеклі» та п’єси «Навчила доля, де шлях до волі», «Про що жито співає», «Павук у колгоспі». У цю ж пору Іван Кочерга активно співпрацює з київськими періодичними виданнями, зокрема з журналом «Театр».1930 року І. Кочерга створює драматичну поему «Свіччине весілля», яку згодом критики визнали найпоетичнішим твором української драматургії.1934р. І. Кочерга переїздить до Києва, отримує квартиру в будинку письменників Роліті поринає в активну громадську, критико-публіцистичну та творчу роботу. Продовжує художню розробку проблемних філософських питань, працює і над кіносценаріями, перекладами. З початку 2 світової війни живе в Уфі, де редагує газету «Література і мистецтво» й працює в Інституті літератури АН УРСР. Повернувшись1944 р. до Києва, І. Кочерга пише романтичну драму «Ярослав Мудрий». Драма задумана як історична трагедія, але деяка ідеалізація самого образу князя не дозволила автору домогтися по-справжньому трагедійного звучання твору. Як романтична ж драма «Ярослав Мудрий» є високим досягненням в українській літературі. У повоєнні роки основні творчі сили письменник віддає роботі над драматичною поемою про Т. Г. Шевченка «Пророк».

Іван Кочерга помер 29 грудня 1952 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

/Files/images/іко.jpgКочерга, І. Драматичні твори / І. Кочерга; упоряд. В. С. Брюховецький, М. М. Острик ; вступ. ст. В. С. Брюховецького. – К. : Наукова думка, 1989. – 736 с. : іл.

В книзі надруковані драматичні твори українського радянського письменника Івана Кочерги «Фея гіркого мигдалю», «Свіччине весілля», «Марко в пеклі», «Натура й культура», «Нічна тривога» та інші.


Кочерга, І. Твори / І. Кочерга. – К. : Молодь, 1976. – 423 с.

/Files/images/ік.jpg

В книзі надруковані драматичні твори українського радянського письменника Івана Кочерги «Алмазне жорно», «Свіччине весілля», «Майстри часу», «Ярослав Мудрий» та інші.


/Files/images/кочер.jpg

Кочерга, І. Вибрані твори / І. Кочерга ; передм. О. Бондарєвої. – К. : СакцентПлюс, 2005. – 480 с.

До книги талановитого українського драматурга увійшли найбільш відомі твори, які перекладено різними мовами світу.


Бібліотека Української Літератури, де пропонуються повні тексти творів Івана Кочерги.

Кiлькiсть переглядiв: 340

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.